ساخت فهرست و تنظیم منوها در وردپرس

ساخت فهرست و تنظیم منوها در وردپرس

در قسمت مدیریت وردپرس گزینه ای به نام نمایش وجود دارد که در زیر منوی این گزینه , گزینه فهرست ها قابل مشاهده می باشد. در تصویر زیر گزینه فهرست های وردپرس مشخص شده.

برای دسترسی به بخش فهرست ها بایستی وارد بخش شماره 1 که در تصویر مشخص شده شویم.

اگر در وبسایت خود چندین فهرست داشته باشید، برای ویرایش فهرستی که از قبل ایجاد کرده اید کافی است از منوی نمایش به زیر منوی “فهرست ها” مراجعه کرده و سپس در بالای صفحه در بخش “برگزیدن یک فهرست برای ویرایش” (شماره 2)  فهرست دلخواه خود را برای ویرایش انتخاب نمایید سپس روی “گزینش” کلیک کنید (شماره 3) تا فهرست جهت ویرایش به نمایش گذاشته شود.

همچنین در همین بخش با کلیک بر روی لینک “فهرستی تازه بسازید” (شماره 4) میتوانید یک فهرست جدید ایجاد کرده و مورد استفاده قرار دهید.

ساخت فهرست جدید :

در قسمت نام فهرست (شماره 1) یک نام به دلخواه خود وارد کنید به طور مثال منو اصلی , سپس روی ساخت فهرست (شماره 2) کلیک کنید. تا منوی جدید شما ساخته شود. بعد از کلیک بر روی این دکمه خواهید دید که ناحیه ی سمت راست بخش ایجاد فهرست که تا حالا به صورت مات نمایش داده میشد، حالا در دسترس شما قرار گرفته و قابل استفاده است.

تنظیمات اصلی فهرست :

برای هر فهرست، مطابق تصویر زیر، در بخش تنظیمات فهرست، یک تنظیم ساده ولی مهم در اختیار شما قرار گرفته است.

“اضافه شدن خودکار برگه ها” باعث میشود که هر برگه ی جدیدی که در وردپرس ایجاد کنید، بلافاصله و بدون نیاز به اعلام هر نوع تغییر، به فهرست شما افزوده شده و در سایت (در محلی که برای نمایش فهرست تعیین کرده اید) به نمایش در بیاید. فقط کافی است در محل اشاره شده در تصویر (شماره 1) تیک گزینه افزودن خودکار برگه های رده بالا به این فهرست گذاشته شود.

اکنون جهت اضافه کردن یک برگه به فهرست همانند تصویر زیر

کافی است در لیست برگه ها، برگه ی مورد نظر را انتخاب نموده(شماره 1) و روی دکمه “افزودن به فهرست”(شماره 2) کلیک کنیم. توجه داشته باشید که اضافه شدن آیتم انتخابی به فهرست، ممکن است چند ثانیه ای به طول بیانجامد، بنابراین صبور باشید.

برای دیدن تمامی آیتم های موجود در یک گروه میتوانید روی لینک “دیدن همه” کلیک کنید و یا برای جستجو به دنبال آیتم مورد نظر از لینک “جست و جو” استفاده کنید.

دقیقا به همین نحو میتوانید لینک های دلخواهتان را نیز به فهرست اضافه کنید. برای مثال کافی است ابتدا روی “پیوند ها” کلیک کنید تا تنظیمات این ناحیه به نمایش در بیاید. (مطابق تصویر زیر)

سپس در بخش “نشانی” ادرس اینترنتی دلخواه خود را وارد کنید و در بخش “متن پیوند” نیز عنوان دلخواهتان را تایپ نموده و سپس روی “افزودن به فهرست” کلیک کنید تا لینک به فهرست افزوده شود. توجه داشته باشید که اگر مایلید این پیوند به هیچ آدرس خاصی اشاره نکند، میتوانید در بخش نشانی برای آن # وارد کنید.آیتم های انتخابی شما، هرچه که باشند، پس از فشردن کلید “افزودن به فهرست” در سمت چپ صفحه به صورت یک لیست پدیدار خواهند شد.

هر یک از این آیتم ها را میتوانید با استفاده از کشیدن و رها کردن (درگ اند دراپ با ماوس) جا به جا کرده و به محل دلخواه خود ببرید. در اینجا برای اینکه بتوانید منو های کشویی یا دراپ داون ایجاد کنید، کافی است آیتم های مورد نظر را با استفاده از کشیدن و رها کردن، به زیر آیتم والد مورد نظرتان ببرید. (مانند تصویر بالا)

هر یک از آیتم هایی که در فهرست قرار میدهید دارای تنظیماتی هستند که با کلیک بر روی مثلثی که در سمت چپ هر ایتم موجود است در اختیار شما قرار می گیرد. روی این مثلث کلیک کنید تا تنظیمات آیتم مورد نظر، مانند شکل زیر برای شما به نمایش در بیاید :

صفت عنوان : هر آیتم منو یک تگ a تولید میکند. بنابراین هر عبارتی که در بخش “صفت عنوان” وارد کنید به عنوان title  تگ a در نظر گرفته می شود.
باز کردن پیوند در زبانه تازه : اگر مایلید لینک های موجود در منو در هنگام کلیک کاربر در صفحه ی جدیدی باز شوند باید این گزینه را فعال کنید.
کلاس های css : دقت کرده اید که در بعضی از سایتها، هر یک از آیتم های منو رنگ و شکل خاصی دارند؟ این امر با قرار دادن کلاس CSS خاص در بخش “کلاس های css” محقق میشود.
توضیح : در بخش توضیح میتوانید توضیح کوتاهی برای آیتم خود وارد کنید. این توضیح تنها زمانی به نمایش در می آید که قالب شما از این امکان پشتیبانی کند.

جابه جایی: با استفاده از این بخش می توانید منوی خود را با منوی پایینی جا به جا نمایید.

بعد از اینکه فهرست دلخواهتان را ایجاد کردید کافی است روی دکمه “ذخیره فهرست” کلیک کنید تا فهرست شما به روز رسانی شده و قابل استفاده باشد.

اگر از ووکامرس استفاده می کنید در اینجا باید گزینه های مربوط به این افزونه نیز نمایش داده بشه مثل دسته بندی محصولات , برچسب های محصولات و همچنین شاید قالب وردپرس شما بخش های مختلفی مثل نمونه کار , پروژه و … داشته باشه در این صورت گزینه های مربوط به دسته بندی نمونه کار ها و … هم اینجا نمایش داده میشن. اما نکته مهم اینجاست در حالی که از ووکامرس استفاده می کنیم باز بخش دسته یندی ها و برچسب های ووکامرس به این قسمت اضافه نشده و نمی توانید ببینید خوب برای فعال کردن نمایش این بخش ها در همین صفحه فهرست صفحه رو اسکرول کنید بالا سمت چپ دو گزینه وجود داره به نام تنظیمات صفحه و راهنما روی تنظیمات کلیک کنید(تصویر زیر – شماره 1)

تا بخشی مشابه تصویر زیر نمایش داده شود

در این قسمت بخش هایی که بخوایم در قسمت پایین نمایش داده بشه باید تیک بزنیم این قسمت بستگی به قالب مورد استفاده و افزونه هایی که اسنفاده می کنیم می تواند متفاوت باشد.